Robienie zakupów Wyposażenie i urządzanie mieszkania

Rodzaje tablic korkowych i sposoby ich wykorzystania

Tablica korkowa – niby całkiem pospolita rzecz, a może pełnić wiele interesujących funkcji. Różnorodność wykonania i wymiary tablic korkowych powodują, iż sprawdzają się one zarówno do dekoracji pokoju, jak i są wykorzystywane w biurach i placównach oświaty.

Jak najczęściej korzystamy z tablic korkowych?

Zwykle natrafiamy na tablice korkowe na korytarzach szkół i przedszkoli. Przypinane są na nich wycinki z gazet o sukcesach uczniów i placówki, istotne informacje o planowanych wydarzeniach (wizytach gości, studniówkach, turniejach lub olimpiadach), nieobecnościach nauczycieli i zastępstwach czy godzinach zajęć pozalekcyjnych. Tablice korkowe w szkołach to także idealne rozwiązanie dla uczniów z zacięciem dziennikarskim. Pod okiem profesora dzieci mogą przygotowywać artykuły na interesujące ich tematy, wynajdywać ciekawostki naukowe czy recenzować wydarzenia w formie satyrycznych rysunków, tworząc comiesięczną gazetkę szkolną. Taki biuletyn można prezentować na głównym korytarzu szkoły, tak by był widoczny dla wszystkich. W przedszkolach, na tablicy korkowej można zaaranżować ekspozycję rysunków czy laurek przygotowanych przez dzieci na rozmaite okazje – mali artyści będą lepiej czuły się w takim otoczeniu. Z kolei w biurach czy urzędach można użyć tablicę korkową jako dodatkowy biuletyn informacyjny, ponieważ w potopie maili nie każdy odczyta wszystkie wiadomości. Należy jednak pamiętać, by tablica była powieszona w często odwiedzanym miejscu, np. przy kuchni biurowej albo w pomieszczeniu socjalnym.

Tablice korkowe – użyj ich w domu

Do wszystkich wymienionych wyżej przykładów najlepsze będą duże tablice korkowe, czyli takie o wymiarach 150×100, 200×100 lub większe. Jeżeli jednak pragniemy zastosować tego typu tablice w domu, należy skupić się na rozmiarach nie większych niż 120×90. Tablice korkowe wykonywane są w ramach drewnianych, aluminiowych albo z listwy MDF. Ramy aluminiowe i z drewna lakierowanego mogą występować w wielu kolorach (czerwony, jasny i ciemny fiolet, błękitny, kremowy), a listwy MDF są przeważnie czarne, białe, srebrne, w kolorze dębu stuletniego, dębu naturalnego i calvados, dlatego każdy dobierze tablicę, która będzie pasowała do wystroju mieszkania. Jak można wykorzystać tablicę korkową w mieszkaniu? Można na niej zawiesić nagrody zdobyte w konkursach, kartki przysłane przez znajomych z wakacyjnych wojaży albo wisiorki i łańcuszki, zamiast trzymać je splątane w pojemniczku biżuterię. A miłośnicy podróży mogą przypiąć do niej mapę świata, żeby zaznaczać pinezkami zwiedzone już kraje lub miasta.