Ochrona zdrowia Wyposażenie i urządzanie mieszkania

Jak oczyścić powietrze w domu – jonizator powietrza

Rzadko zdarza się ktoś, kto nie lubi zapachu powietrza po gwałtownej burzy. To uczucie świeżości nadają jony ujemne, które tworzą się m.in. w wyniku wyładowań elektrycznych, naturalnego ruchu powietrza i wody, a również są uwalniane przez rośliny. Ujemne jony tlenu mają pozytywny wpływ na nasze otoczenie i samopoczucie, neutralizują nieprzyjemne zapachy oraz oczyszczają powietrze.

Jonizator powietrza – dobra ujemna jonizacja?

Jonizacja może zachodzić w rezultacie wpływu silnego pola magnetycznego, emitowania ekstremalnej ilości ciepła lub wyładowania elektrycznego. Dzisiaj większość z nas przebywa w sąsiedztwie setek urządzeń, jak laptopy, telewizory czy drukarki, które wysyłają pole magnetyczne i dodatnio jonizują atmosferę. Dobroczynne jony o naładowane ujemnie, czyli aniony, wytwarzają się poprzez przyłączanie się jednego albo więcej elektronów do neutralnych cząsteczek. Niestety ich ilość w powietrzu na obszarach gęsto zamieszkałych z każdym rokiem jest mniejsza. Dlatego aby znowu odczuć czystą i orzeźwiającą atmosferę w domu, należy skorzystać z jonizatora powietrza.

Oczyszczacz powietrza z jonizatorem – zalety

Jonizacja wykorzystywana jest z reguły w oczyszczaczach powietrza. Naładowanie ujemnie cząsteczek pozwala wychwycić pyły zawieszone PM10 i PM2.5, dym z papierosów czy niebezpieczne wirusy i mikroorganizmy. Przy tym oczyszczacz powietrza z jonizatorem przywraca powietrzu rześkość i czystość, umożliwiając nam lepszy wypoczynek i cieszenie się życiem pełną piersią. Zważywszy na to, iż ujemnie zjonizowane powietrze niweluje poczucie chronicznego osłabienia i generalnie podnosi wydajność fizyczną organizmu, zaleca się zastosowanie oczyszczacza powietrza z jonizatorem też w przychodniach medycznych, placówkach oświaty, biurach czy instytucjach publicznych, a więc wszędzie tam, gdzie istotna jest koncentracja na realizowanych zadaniach.