Ochrona zdrowia Usługi

Nie obawiaj się wizyt u chirurga dentysty

Nie wszystkie schorzenia zębów i dziąseł mogą być wyleczone z pomocą standardowych zabiegów stomatologicznych. Gdy te sposoby leczenia okazują się nieefektywne, stomatolog podejmuje decyzję o rozpoczęciu leczenia z użyciem technik chirurgii stomatologicznej. Choć ta nazwa dla przeważającej liczby pacjentów brzmi strasznie, to dzisiejsza medycyna dysponuje technologiami i środkami, które sprawiają, iż nawet bardzo złożone zabiegi są dla pacjenta kompletnie bezbolesne, a komplikacje zdarzają się rzadko.

Czym zajmuje się chirurg dentystyczny?

Do zabiegów najczęściej prowadzonych przez chirurga stomatologa należą ekstrakcje zębów oraz usunięcie ich części (np. całych korzeni lub wierzchołków korzeni). Te zabiegi przeprowadza się, gdy stan zębów jest zły – przede wszystkim na skutek często powracających stanów zapalnych lub zaawansowanej próchnicy. Dentysta chirurg zajmuje się oprócz tego podcinaniem wędzidełka, a także zabiegami służącymi rekonstrukcji poszczególnych części przyzębia – na przykład sterowaną regeneracją kości i tkanek miękkich. Do chirurga dentysty należy ponadto zgłosić się, aby przygotować jamę ustną do leczenia protetycznego.

Dentysta chirurg a efektywne znieczulenie

Zabiegi, na których skupia się chirurgia stomatologiczna jeszcze parę lat temu mogły wiązać się z odczuwaniem bólu. W dzisiejszych czasach jednakże dostępne są środki, które kompletnie eliminują nieprzyjemne odczucia. Poza tym pacjenci, którzy przeraźliwie boją się zabiegów stomatologicznych, mogą otrzymać pomocnicze leki uspokajające, a nawet poprosić o wykonanie zabiegu w stanie całkowitej narkozy.