Usługi

Kto powinien przejść badania psychologiczne kierowców?

W tym miejscu dowiesz się, kto ma w swojej ofercie badania psychotechniczne Bielsko Biała

Na sytuację na drogach w największym stopniu wpływają umiejętności prowadzących jeżdżące po nich auta. Szczególnie istotne jest to w przypadku kierowców zawodowych – między innymi taksówkarzy oraz kierowców TIR-ów i komunikacji miejskiej. W ich przypadku istotne są tak umiejętności, jak i predyspozycje psychologiczne. Z tego względu kierowcy z takich zawodów w myśl prawa muszą regularnie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Warto zatem napisać na ich temat kilka zdań. W jakich odstępach powinny być przeprowadzane? Na czym opierają się tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najistotniejsze, jak należy się do nich przygotować?

Badania psychotechniczne kierowców – na czym polegają?

Badania kierowców muszą być przeprowadzane co pięć lat. Ta zasada nie dotyczy jednak specjalistów, którzy skończyli pięćdziesiąt lat – powinni bowiem wykonywać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychologiczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w odpowiedniej poradni, który w pierwszej kolejności przeprowadza badania charakterologiczne. Przybierają one formę konwersacji z kierowcą, w trakcie której odpowiada on na zadania dotyczące zachowań w ekstremalnych przypadkach. Kolejna faza badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast potem wykonywane są badania na odpowiednich urządzeniach, podczas których sprawdzana jest podzielność koncentracji, umiejętność szybkiej reakcji, postrzeganie szybkości czy dostrzeganie w ciemności.

Jak nastawić się do badań psychologicznych kierowców?

Po ich wykonaniu kierowca odbywa wizytę z psychologiem, który w jej czasie powiadamia go, czy przeszedł badanie. Co istotne, powinniśmy pamiętać, iż nie dla wszystkich ich rezultaty okażą się pozytywne. Szanse na pomyślne zakończenie badań psychologicznych kierowców możemy jednak trochę podnieść. W jaki sposób? W sieci znajdziemy różne opisy działania maszyn, na których są przeprowadzane badania psychotechniczne – to doskonałe narzędzie, by zawczasu przekonać się, jak one działają.

Siedziba firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]