Usługi

Kiedy przeprowadza się testy psychologiczne kierowców?

Kliknij tutaj i dowiedz się, kto oferuje badania psychologiczne Kęty.

Badania psychotechniczne kierowców pozwalają sprawdzić czy kandydaci mają przeciwwskazania do prowadzenia pojazdów. Dzięki nim można wychwycić osoby, które nie powinny prowadzić pojazdów, są więc niezwykle ważne w kontekście bezpieczeństwa na drogach. W jaki sposób przebiegają badania i co dokładnie sprawdzają? Jakie aparaty są używane w trakcie badań?

Badania psychologiczne kierowców – okres ważności

Różne grupy kierowców muszą poddawać się badaniom psychotechnicznym. Do największej należą osoby przystępujące do egzaminu na prawo jazdy np. kategorii D. Do badań przystępują także kierowcy, którzy spowodowali wypadek i starają się o przywrócenie prawa jazdy. Oprócz tego badaniom psychologicznym powinni poddawać się też kierowcy pojazdów uprzywilejowanych oraz egzaminatorzy szkół jazdy. Badania psychologiczne kierowców zawodowych, którzy nie przekroczyli 60 lat są ważne przez 5 lat.

Badania psychologiczne kierowców – jak wyglądają?

Badanie psychologiczne składa się z 2 etapów. W pierwszej kolejności osoby badane podchodzą do rozwiązywania testu. Na tym etapie weryfikowana jest umiejętność koncentracji, przerzutność uwagi, dokładność działania, a także cechy osobowości czy poziom lęku. Kandydaci na kierowców muszą między innymi ustosunkować się do pytań dotyczących ich cech osobowości czy wskazać brakujący element. Kolejnym etapem testów psychologicznych jest część aparaturowa, która mierzy głównie widzenie po zmroku, reakcję na olśnienia i umiejętność oceny odległości. W czasie testów wykorzystuje się między innymi wirometr, miernik czasu reakcji oraz równoważnię. Badania sprawdzają czas reakcji i polegają m.in. na weryfikowaniu, jak dana osoba radzi sobie ze wskazaniem figur po olśnieniu światłem.

Siedziba firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]