Kadry z lotu ptaka są niewątpliwą ozdobą każdego filmu. Bez znaczenia, czy rejestrowana jest siatka ulic miast, tereny nad jeziorami albo rzekami czy może las, z powietrza prezentują się zazwyczaj znacznie bardziej widowiskowo niż z z poziomu horyzontu. Nie powinno więc dziwić, że filmowanie z powietrza jest niejednokrotnie wykorzystywane przez operatorów przeróżnych produkcji – zarówno tych komercyjnych, jak i niezależnych. Jeszcze niedawno ich sfilmowanie było bardzo kłopotliwe i drogie – wiązało się z zastosowaniem stosownego ekwipunku oraz nieodzownością wydzierżawienia helikoptera lub samolotu. Dzisiaj jednak filmowanie z powietrza jest znacznie mniej kosztowne i nieskomplikowane pod kątem logistycznym – stosuje się w tym celu drona. Czemu należy zdecydować się na takie filmy? O czym pamiętać poszukując specjalisty, który przygotuje dla nas takie ujęcia?
Filmowanie z powietrza w klipach dla firm i urzędów
Filmowanie z powietrza to technika, którą pomyślnie można zastosować w przeróżnych projektach reklamowych. Rewelacyjnie zdaje egzamin w filmach promocyjnych. Nie ma tu znaczenia to, czy idzie o kilkuminutowe filmy, czy też kilkunastominutowe, długie obrazy. Ujęcia z lotu ptaka mogą stanowić większa część klipu (a w licznych przypadkach wręcz jego całość) albo też go uzupełniać. Filmy z takimi ujęciami są odpowiednie do promowania najróżniejszych biznesów – zarówno mniejszych inicjatyw, jak i sporych przedsięwzięć. Dobrze zdają egzamin także w promowaniu działań organizacji zajmujących się ochroną środowiska bądź urzędów miejskich (przede wszystkim, jeśli chodzi o filmy adresowane do turystów i dotyczące rozwoju infrastruktury). Filmowanie z powietrza to też najlepszy sposób na to, żeby zademonstrować stopień zaawansowania i rozmiar różnych inwestycji – m.in. budowlanych, drogowych bądź przemysłowych.
Do filmowania z powietrza wybierz kompetentnego operatora z certyfikatem
To, jak będą prezentować się filmy z ujęciami z drona zależy w sporej mierze od umiejętności operatora urządzenia. Sporo informacji na temat jego doświadczenia oraz klasy drona i używanego w nim aparatu, przekażą nam spoty, które ta osoba do tej pory przygotowała – na ogół mamy możliwość zapoznać się z nimi na jej stronie internetowej. Kierujący sprzętem rejestrującym powinien posiadać też świadectwo kwalifikacji operatora drona (UAVO), poświadczający jego zdolności i umożliwiającym legalne prowadzenie lotów komercyjnych w zasięgu wzroku (VLOS) i poza zasięgiem wzroku (BVLOS).