Usługi

Badania wysokościowe – w jakim celu wykonuje się testy

Badania wysokościowe Bielsko Biała - usługi dostosowane do Twoich potrzeb.

Pracownicy wysokościowi wykonują swoje obowiązki często z narażeniem zdrowia. Żeby wykluczyć ryzyko wystąpienia groźnych wypadków, polskie ustawodawstwo wprowadziło konieczność poddawania się specjalistycznym badaniom sprawdzającym czy kandydat nie cierpi na schorzenia stanowiące przeciwwskazanie do pracy na wysokościach. Jak wyglądają tego typu badania? Przez ile czasu zachowują ważność?

Badania wysokościowe – dla osób pracujących na pomostach, konstrukcjach budowlanych i kominach

O pracy na wysokości mówi Rozporządzenie z dnia 26 września 1997 r. Według przepisów uznajemy za nią prace realizowane na powierzchni znajdującej się minimum jeden metr nad ziemią. Do grupy pracowników wysokościowych należą osoby wykonujące prace między innymi na słupach, rusztowaniach, kominach itd. Specjalne testy pozwalają wykluczyć występowanie problemów ze wzrokiem lub innych przeciwwskazań mogących narazić pracownika na niebezpieczeństwo. Jak przebiegają badania wysokościowe? Składają się one z trzech części – badania okulistycznego, neurologicznego oraz laryngologicznego. Specjalista bada pacjenta w kierunku problemów z błędnikiem, wad wzroku lub epilepsji. Uzupełnieniem jest rutynowa konsultacja z lekarzem medycyny pracy.

Badania wysokościowe – okres ważności

Badania wysokościowe są ważne przez 2-3 lata. Pracownicy, którzy przekroczyli 50 lat muszą poddawać się im regularnie co roku. Najczęstszym przeciwwskazaniem do pracy na wysokości jest niedowidzenie, konieczność noszenia okularów, jak również cukrzyca i schorzenia neurologiczne. Warto podkreślić, że noszenie szkieł kontaktowych nie dyskwalifikuje kandydatów, chyba że praca wykonywana jest w szczególnym zapyleniu. To jednak nie wszystkie wymogi – niektórzy pracownicy, oprócz przywołanych wyżej badań, muszą przejść również testy psychologiczne. Podlegają im m.in. operatorzy żurawi wieżowych, ciężkich maszyn drogowych czy pracownicy obsługujący pulpity sterownicze.

Siedziba firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]