badania psychotechniczne Bielsko, badania psychologiczne Bielsko Biała, badania kierowców Bielsko
Usługi

Badania psychologiczne kierowców – co to takiego?

Badania psychologiczne mają wyjątkowo szerokie zastosowanie. Stanowią nie tylko sposób bliższego poznania siebie, ale również poznania predyspozycji psychologicznych jednostki, które niezbędne są do pełnienia konkretnych prac. Spośród tych badań osobną grupę stanowią badania psychologiczne kierowców.

Jak wyglądają badania psychologiczne kierowców?

Ci, którzy mają obowiązek poddać się badaniom psychotechnicznym, nierzadko mocno się ich obawiają. Jak się jednak okazuje, naprawdę nie należy się bać. Całość badań zbudowana jest z testów badających inteligencję, wywiadu psychologicznego, testów osobowościowych oraz testów aparaturowych, które pozwalają ocenić między innymi szybkość reakcji. Testy badające inteligencję mają za cel ocenić zdolności umysłowe jednostki poddawanej badaniu. Testy osobowościowe oceniają cechy charakteru. Określają między innymi intro- oraz ekstrawersję, psychotyzm i neurotyzm. W wypadku testów aparaturowych psycholog sięga po aparat krzyżowy, stereometr, wirometr, miernik czasu reakcji i ciemnię. Testy nie wymagają żadnego wcześniejszego przygotowania. Osoby, które muszą nosić okulary, powinny tylko pamiętać, by zabrać je ze sobą na badanie.

Badania psychologiczne kierowców – kto powinien je wykonać?

Badania kierowców są obowiązkowe między innymi kandydatów na kierowców zawodowych kategorii C1+E, C1, C, C+E, D1, D1+E, D+E oraz D. Przechodzić muszą je również osoby, które pragną wykonywać zawód egzaminatora lub instruktora nauki jazdy. Są obowiązkowe dla kandydatów kierowców taksówek i na operatorów wózków widłowych. Należy dodać, że przejść je muszą też ci kierowcy, którzy stracili prawo jazdy w efekcie prowadzenia auta pod wpływem alkoholu. Ważność tego typu badań jest różna w zależności od kategorii osób, które się im poddają. I tak na przykład w przypadku kierowców chcących odzyskać prawo jazdy po utracie dokumentu za prowadzenie auta po spożyciu alkoholu badania te są bezterminowe. Trzeba poddać się im jedynie raz.

Siedziba firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]