Instalacje przemysłowe Usługi

Automatyzacja magazynu – poznaj dostępne rozwiązania logistyczne

Współczesne hale magazynowe mają często ogromną powierzchnię i składują tysiące sztuk produktów. To sprawia, że, aby utrzymać wysoką efektywność ich pracy, należy wcielić w życie odpowiednie rozwiązania. Niezastąpiona jest w tym automatyka magazynowa, która usprawnia procesy rozładunku, wysyłki i przechowywania magazynowanych materiałów. Pod tym określeniem kryje się szereg udogodnień, pośród których istotne znaczenie mają transport poziomy, system regałów przesuwnych oraz wózki systemowe. Jak rozwijają one wydajność hal magazynowych?

Automatyka magazynowa – sprawny transport towarów

Jednym z najpoważniejszych wyzwań, przed jakim zostały postawione firmy spedycyjne, było uczynienie transportu materiałów wewnątrz magazynu bezpieczniejszym, szybszym i efektywniejszym. Dzisiaj jest to możliwe dzięki technologiom takim jak transport poziomy oraz wózki systemowe. Pierwsze rozwiązanie, czyli systemy transportu poziomego, zazwyczaj składają się z przenośników rolkowych oraz dedykowanych zwrotnic, pozwalających na sterowanie ładunkiem. Natomiast zastosowanie wózków systemowych sprowadza się do poprowadzenia wózków po specjalnych torach, co pozwala na zmniejszenie szerokości alejek z trzech do nieco ponad jednego metra.

Regały przemysłowe – dla składów o niewielkiej powierzchni

Kolejną przeszkodą, z którą pozwala uporać się automatyzacja magazynu, jest mała powierzchnia. Jest on szczególnie dotkliwy w halach o niewielkim metrażu, jak również w chłodniach i mroźniach. Rozwiązaniem są przesuwane regały magazynowe. Dzięki nim pojemność hali może zwiększyć się o kilkadziesiąt procent, a trafienie do poszczególnych palet będzie nieomal tak proste, co w przypadku typowych systemów regałów. Do przechowywania materiałów o niższej wartości, można dodatkowo użyć automatycznych szaf magazynowych.