Usługi finansowe i rachunkowe

Kiedy zdecydować się na faktoring?

Faktoring należy do najchętniej wybieranych obecnie usług finansowych. Jest adresowany w szczególności do przedsiębiorstw, które stosują odroczone czasy płatności i boją się utraty płynności finansowej. Faktoring pozwala na zobligowanie partnerów do bezzwłocznego spłacenia należności. Oprócz tego jest to również najlepsze rozwiązanie dla przedsiębiorstw potrzebujących nowych form sfinansowania wydatków wiążących się z ich działalnością. Na czym jednak opiera się faktoring? Czemu okazuje się tak skuteczny? O czym muszą wiedzieć przedsiębiorstwa, które zdecydują się na ten sposób pozyskania środków? W jaki sposób ustrzec się ewentualnych problemów wiążących się z faktoringiem?

Na czym opiera się faktoring?

Faktoring zazwyczaj utożsamiany jest zwłaszcza z cesją zobowiązań przedsiębiorstwa przez bank. W rzeczywistości jest on połączeniem różnych rodzajów usług, a wykup należności będzie tylko jedną z nich. Opiera się on na wykupieniu należności potwierdzonych fakturą VAT – faktor (zwykle bank) wykupuje należności od faktoranta, a więc firmy. Poza tym potwierdza, że ma zapewnić mu także inne usługi, czyli pomoc w ściągnięciu nieprzeterminowanych należności, prowadzenie rozliczeń oraz doradztwo finansowe. Na kształt umów faktoringowych w naszym kraju wpływają przepisy prawa spółek handlowych oraz kodeksu cywilnego.

Faktoring dla firm – jak znaleźć bank?

Propozycje poszczególnych banków świadczących faktoring są niekiedy bardzo różne. Aby ustrzec się błędów, których skutkiem mogą być poważne problemy, powinniśmy starannie przeanalizować każdą z nich. Potrzebne będą wtedy specjalne kwalifikacje, których często po prostu nie mamy. Dlatego wybór faktoringu dobrze skonsultować z doradcą finansowym, który powie nam, jak znaleźć bank, jaki zapewni nam najlepsze warunki. Współpraca z doradcą to co prawda pewien koszt, ale zwykle okazuje się, iż w ten sposób ustrzeżemy się podpisania nieopłacalnej umowy.