Usługi finansowe i rachunkowe

Co warto o wiedzieć o systemie SWIFT?

Tu uzyskasz więcej szczegółów o systemie rozliczeń SWIFT.

Mimo, że praktycznie rzecz biorąc regularnie korzystamy z usług bankowych, mnóstwo Polaków pierwszy raz dowiedziało się o funkcjonowaniu systemu SWIFT w 2022 roku w kontekście wdrożenia sankcji wobec Rosji jako odpowiedź Zachodu na jej atak na Ukrainę. Lecz system SWIFT używany jest już od lat 70-tych XX w. i stanowi jeden z filarów efektywnego działania bankowości światowej.

System SWIFT nie jest jedynym w użyciu

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli po polsku – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Na co dzień natomiast ten skrót stosuje się do określenia międzynarodowego systemu rozliczeń międzybankowych, bez którego realizacja przelewów międzynarodowych byłoby niezaprzeczalnie zdecydowanie bardziej złożone niż obecnie. SWIFT to bardzo popularny, lecz nie jedyny używany aktualnie system tego typu. Oprócz niego przykładowo w Naszym kraju korzysta się dodatkowo z systemów: SORBNET, SEPA oraz Express Elixir.Na świecie stosowane są także przeróżne systemy lokalne, służące jedynie do rozliczeń między bankami na obszarze konkretnego państwa.

Jak więc wyróżnia się system bankowy SWIFT? Używany jest niemal we wszystkich państwach świata i korzystają z niego nie tylko banki, których liczba aktualnie przekroczyła już 10 tys., ale także domy maklerskie, giełdy i sporo innych jednostek finansowych. Każdy partycypant systemu SWIFT musi mieć swój niepowtarzalny kod (BIC – Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (liter i cyfr). Możliwe jest również przyznawanie kodu SWIFT oddziałowi banku, wówczas taki kod posiada 11 znaków.

System bankowy SWIFT – poznaj kody BIC/SWIFT najpopularniejszych banków w Polsce

Nawet jeżeli jedynie od czasu do czasu korzystasz z przelewów międzynarodowych, warto znać kod BIC/SWIFT własnego banku, lub przynajmniej wiedzieć jak błyskawicznie znaleźć taką informację. Niżej wymieniamy kody BIC znanych banków, prowadzących placówki w Naszym kraju.

– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Santander Bank Polska: (dawniej BZ WBK): WBKPPLPP
– CitiBank: CITIPLPX
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]