Usługi Usługi branży budowlanej

Zabezpieczenie fundamentów – zleć to profesjonalnej ekipie

Osłona fundamentów przed negatywnym wpływem wody, wilgoci i chłodu jest jednym z najważniejszych faz budowy stabilnego, bezpiecznego budynku. Wilgoć wnikająca w mury z czasem spowoduje osłabienia ich konstrukcji, a wykwity grzybów oraz pleśni za czasem odbiją się niekorzystnie na zdrowiu lokatorów.

Komu zlecić realizację hydroizolacji fundamentów?

Projektując budowę obiektu, należy zlecić opracowanie najlepszego sposobu hydroizolacji specjalistom, którzy mają wieloletnie doświadczenie nie tylko w zabezpieczaniu przed wilgocią nowych budowli, ale też w odtwarzaniu hydroizolacji w tych już ukończonych. Wiedzą oni, jakich błędów unikać oraz jakie technologie i materiały hydroizolacyjne sprawdzą się najlepiej w danym przypadku. Wszak użycie adekwatnych technologii izolacji fundamentów może różnić się zależnie od tego, czy planowane jest wykonanie ścian i ław fundamentowych, fundamentów z bloków betonowych czy też osadzenie budowli na płycie fundamentowej. Istotna jest także dogłębna analiza warunków wodnych na obszarze, na którym planowana jest budowa. Dzięki niej można zweryfikować czy niezbędna jest izolacja przeciwwilgociowa (realizowana na gruntach, w które woda w mgnieniu oka wsiąka i nie spiętrza się w pobliżu fundamentów) czy może przeciwwodna (tam, gdzie pojawia się ryzyko podtopień lub gleba jest na tyle spoista, iż po deszczu fundamenty mogą dłuższy czas stać w wodzie).

Metody izolacji fundamentów

Zależnie od rodzaju fundamentów, do ich protekcje przed wilgocią wykorzystuje się różne sposoby. Płytę fundamentową, na której zazwyczaj stawia się budowle tam gdzie jest wysoki poziom wód gruntowych, można izolować od spodu przygotowując warstwę izolacji ciężkiej. Z kolei nową betonową ścianę fundamentową można pokryć warstwą uszczelniającej wyprawy cementowej, przy czym najlepiej nałożyć ją zarówno na wewnętrznej, jak i zewnętrznej powierzchni. W przypadku ścian z cegły najlepiej sprawdzi się wykorzystanie izolacji pionowej i poziomej, która zastopuje kapilarne wnikanie wody w mury.

Wykonanie izolacji fundamentów też powinno się zlecić profesjonalistom, bo nagminnym błędem niedoświadczonych ekip jest lekceważenie wytycznych wyszczególnionych w projekcie budowlanym (m.in. tych dotyczących warunków i metod aplikacji materiałów hydroizolacyjnych) bądź zastosowanie ich tanich substytutów, nie mających analogicznych właściwości wodochronnych. Nieodpowiednie wykonanie prac czy zastosowanie materiałów nieodpowiednich do poziomu obciążenia wilgocią może powodować, iż będzie ona nieefektywna.