Rusztowania to kluczowe części ekwipunku firm budowlanych. Umożliwiają łatwe dotarcie do najwyżej ulokowanych pięter budynków, nie powodując jednocześnie niebezpieczeństwa dla przebywających u góry ludzi. Dzięki nim remonty wiekowych kościołów, bloków czy wieżowców są zdecydowanie prostsze niż dawniej. Rusztowania są także stosowane przez ekipy zajmujące się czyszczeniem szyb czy naprawami sieci wysokiego napięcia. Używane są również w przemyśle chemicznym. Obok rusztowań warszawskich dostępne są też rusztowania jezdne – pomocne szczególnie przy pracach obejmujących duże obiekty.
Surowce na rusztowania
Dawniej rusztowania produkowane były przede wszystkim z drewna. Tego rodzaju modele były wprawdzie lekkie, jednak niezbyt solidne, a to sprawiało, że przy skończonym projekcie konieczne były co najmniej drobne poprawki. Do teraz na Dalekim Wschodzie rusztowania robi się z bambusa. Dziś najchętniej wykorzystywanym typem rusztowań są konstrukcje wykonane ze stali, która jest materiałem solidnym, a przy tym dość łatwym w przenoszeniu. Jeszcze lżejsze okazuje się aluminium, które wykorzystuje się przede wszystkim do wykonywania rusztowań przesuwanych, które muszą być jak najlżejsze.
Rusztowania – od kogo wypożyczyć?
Z uwagi na bezpieczeństwo ludzi pracujących na rusztowaniach, bardzo ważne okazuje się to, od kogo je wypożyczymy. Należy wybierać przede wszystkim firmy z dobrą opinią oraz polecane przez wcześniejszych klientów. Sprawdźmy także, czy konkretna firma świadczy oprócz tego montaż i demontaż rusztowań – będzie to wszak zlecenie, do którego niezbędne są wysokie kwalifikacje, a nie możemy zapominać, że w ogromnej mierze rzutuje to na bezpieczeństwo przebywających na górze pracowników. Ceny wynajmu rusztowań są bardzo zróżnicowane i wynikają z okresu ich udostępnienia, metrażu konstrukcji oraz innych czynników.