Usługi branży budowlanej

Szalunki – gdzie się je stosuje?

Kup szalunki Kraków

Deskowanie, czyli innymi słowy szalunki, to chwilowe konstrukcje umożliwiające wznoszenie murów budynków. Z reguły stosuje się je podczas wylewania ścian z betonu – wtedy są one niezbędne do tego, aby należycie je ukształtować i zapobiec rozlewaniu się mieszanki. Poza tym szalunki stosuje się też podczas stawiania budynków murowanych, gdzie ich zastosowanie umożliwia wykonanie prześwitów na okna, bramy i drzwi. W tym artykule wytłumaczymy, z czego wykonane są obecnie szalunki i jakim sposobem mogą nabyć je inwestorzy.

Szalunki ze sklejki, metalu bądź drewna

Klasycznym rodzajem szalunków jest konstrukcja sporządzona z mocnych sklejek połączonych ze sobą gwoździami ewentualnie desek drewnianych, która po zdemontowaniu może zostać użytkowana powtórnie. Rozbiórka takich szalunków jest jednak kłopotliwa – większość wykonawców i inwestorów decyduje się więc na zastosowanie szalunków wielokrotnego wykorzystania – struktur przeznaczonych do błyskawicznego i łatwego składania oraz rozkładania. Tego rodzaju szalunki wykonuje się z metalu, sklejki bądź drewna, jak również zestawiać dwa a nawet trzy materiały. Na ogół jednakże wykorzystuje się sklejkę – przede wszystkim z takich gatunków drewna jak topola i brzoza, a konstrukcję spajają głowice ze aluminium bądź stali, narożniki, łączniki i belki.

Wypożyczenie szalunków – dla kogo?

Podmioty cyklicznie parające się pracami budowlanymi mają swoje szalunki. Inaczej jest natomiast w przypadku inwestorów, którzy zamierzają zamierzających wybudować jeden obiekt czy ekip, które świadczą inne usługi. Kupno wszelkich modułów koniecznych do wykonania szalunku nie byłoby odpowiedzialne finansowo . Znacznie mądrzejszym rozwiązaniem będzie wypożyczenie szalunków.

Siedziba firmy:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]