Usługi branży budowlanej

Sklejka szalunkowa – podstawowe informacje

Sprawdź, gdzie nabyć sklejki szalunkowe

Deski szalunkowe to podstawowy element szalunków. Tę rolę mogą pełnić typowe deski drewniane lub płyty wytworzone z innego materiału, jednakże zazwyczaj stosowana jest sklejka szalunkowa. Ich zadaniem jest nadanie formy wylewanego betonu – dzięki nim można więc postawić budynki z murami wykonanymi z tego kompozytu. Szalunki są też wykorzystywane w budowlach murowanych, gdzie umożliwiają wykonanie otworów na stolarkę, czyli drzwi czy okna. Objaśniamy, z czego wytwarzana jest sklejka szalunkowa i co zrobić, jeżeli jej potrzebujemy, a nie chcemy nabywać własnych elementów.

Sklejka szalunkowa – typy

Kiedyś w szalunkach na ogół stosowane były deski z bloków drewna. Te jednakże były kosztowne, a przy tym nie posiadały stosownych parametrów – zwykle niezbyt dobrze radziły sobie z wilgocią. Dlatego obecnie używana jest najczęściej sklejka szalunkowa. Produkuje się ją z różnych gatunków drewna – przeważnie z topoli, brzozy lub olchy. W ofercie producentów znajdują się różnego typu sklejki szalunkowe. Jednym z nich są warianty wodoodporne, które wytwarza się przy użyciu kleje z żywicy mocznikowo-melaminowo-formaldehydowej. Inny często stosowany wariant to sklejka antypoślizgowa oklejona z obu stron warstwą perforowanego materiału.

Sklejki szalunkowe – postaw na wynajem!

Przedsiębiorstwa budowlane mają przeważnie swoją sklejkę szalunkową wraz z modułami umożliwiającymi jej łączenie. Jeżeli jednak planujemy budowę domu lub garażu na własną rękę, nie ma potrzeby kupowania wszystkich elementów szalunków – można je wynająć, np. w Małopolsce przez stronę ABCszalunki.pl. Oprócz samych desek, firma służy także wynajmem innych elementów niezbędnych do ustawienia szalunków – m.in. łączników i głowic.

Siedziba firmy:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]