Instalacje przemysłowe Technologie

Mierniki wilgotności – gdzie się je wykorzystuje?

Specjalistyczna aparatura pomiarowa to niezwykle ważny czynnik, który pozwala osiągnąć najwyższą jakość produktów oraz powtarzalne rezultaty. Jednym z najistotniejszych badań, które przeprowadza się aktualnie w przemyśle, jest pomiar wilgotności. W jakich branżach wykorzystywane są urządzenia do pomiaru wilgotności? Co podlega badaniom?

Pomiar wilgotności – gdzie jest potrzebny?

Obecność wilgoci niekorzystnie wpływa na cechy wielu materiałów wykorzystywanych w procesie produkcji, dlatego tak ważne jest weryfikowanie jej poziomu. Profesjonalne urządzenia do pomiaru wilgotności używane są w wielu gałęziach przemysłu – w magazynach, chłodniach, halach produkcyjnych, suszarniach drewna, zakładach przetwórstwa mięsa i płodów rolnych, zakładach chemicznych, przemyśle elektronicznym czy farmaceutycznym, czyli wszędzie tam, gdzie zbyt wysoki lub zbyt niski poziom wilgoci może negatywnie wpłynąć na proces produkcji. Dostępne na rynku mierniki mogą skontrolować zarówno powietrze, jak i materiały stałe – płyty pilśniowe, kartonowo-gipsowe czy wiórowe, a także płytki ceramiczne oraz gipsowe.

Miernik wilgotności – precyzja i nowoczesność

Nowoczesne mierniki wilgotności to przyrządy zaawansowane technicznie, które pozwalają dokonywać dokładnych pomiarów także bez kontaktu z analizowanym produktem. Obecnie w zakładach przemysłowych niezwykle ważny jest pomiar wilgotności materiałów sypkich, takich jak sól, piasek, biomasa czy miał węglowy. Urządzenia dostępne na rynku mogą bezdotykowo sprawdzać poziom wilgotności proszków, kryształków, granulek oraz innych produktów.