Jedną z pierwotnych metod aktywności artystycznej stanowi rzeźba. Pierwsze dzieła obecne były już tysiące lat temu i nadal towarzyszą ludziom w różnych dziedzinach naszego życia. Spotykamy je zwykle tam, gdzie obcujemy ze sztuką – w świątyniach, w muzeach i na wystawach, ale również w miejscach publicznych: w budynkach firm, na placach i ulicach, a nawet w centrach handlowych. Powszechność rzeźb w naszym codziennym życiu jest na tyle duża, iż nie całkiem zdajemy sobie sprawę z tego, że dzieła wychodzące spod dłoni rzeźbiarzy napotykamy właściwie codziennie. W naszym artykule podamy parę przykładów potwierdzających wspomniane wyżej stwierdzenie.
Rzeźby z metalu w biurach i szkołach
Dzieła rzeźbiarzy, także jeśli prezentują sobą wysokie walory estetyczne i artystyczne, notorycznie bywają przez nas traktowane jako tło – na terenach publicznych (chociaż nie tylko) są bowiem obecne dosłownie na każdym kroku. Liczne pomniki, jak również rzeźby stawiane w przydomowych ogródkach, na ulicach bądź na skwerach, widoczne są wszak w zdecydowanej większości krajowych miast. Poza tym częstokroć można je zobaczyć także w licznych budowlach. Są ozdobą na przykład w biurach, uczelniach wyższych czy pozostałych miejscach użyteczności publicznej
Figury z brązu. Kto je przygotuje?
Podane w poprzednim akapicie przykłady to w głównej mierze znaczne, nieruchome prace. Jednakże stanowi to mniejszą część wszelkich rzeźb, z którymi mamy styczność w naszym powszednim życiu. Zdecydowana większość z nich to jednak nieduże dzieła, przeznaczone wyłącznie do prywatnego użytku – to m.in. nagrody na laureatów konkursów, popiersia wykonywane na zlecenie oraz medale okolicznościowe. Organizatorzy wszelkiego typu turniejów sportowych albo gal nie mają z tym trudności, bo nabycie rzeźby na zamówienie (figur z brązu czy innych stopów) nie generuje znacznych kosztów, a ich opracowanie wystarczy po prostu zlecić profesjonalnemu rzeźbiarzowi.