Biżuteria Robienie zakupów

Obrączki ślubne – skąd się wzięła ta tradycja?

Chcesz zamówić obrączki Kraków? Zobacz tutaj

Dla wielu osób dzień ślubu jest nad wyraz ekscytującym dniem w życiu. Sakrament ten jednoczy Państwa Młodych po wsze czasy, a symbolem ich uczucia, wierności i zaangażowania są obrączki, które wkładają sobie na palce.

Dzieje i obyczaje dotyczące obrączek ślubnymi

Z początku nie rozróżniano obrączek od pierścieni zaręczynowych, z tej przyczyny mają one wspólne dzieje, które sięgają daleko w Starożytność. Dopiero w XIII w. Kościół Katolicki uznał obrączki w prawie kanonicznym, dzięki czemu obdarowanie żony pierścionkiem stało się cząstką sakramentu zaślubin. Mężczyźni rozpoczęli noszenie na ręku obrączki ślubnej kilka wieków później, o czym jednak mało osób pamięta. I chociaż wcześniej zdarzało się, że wkładali pierścienie na dłoń jak wyjeżdżali na wojenne wyprawy, niemniej jednak tradycja ta rozpowszechniła się szerzej w poprzednim stuleciu, a konkretnie podczas II Wojny Światowej. Obrączka miała przypominać wojakowi, że czeka na niego żona, za którą ma walczyć i której powinien być wierny. Nad Wisłą małżonkowie noszą obrączki na serdecznym palcu prawej ręki, jednak w innych państwach, jak przykładowo w Irlandii, na Słowacji, w Egipcie albo w Stanach Zjednoczonych Ameryki, zakłada się je na lewą dłoń, gdzie zgodnie ze starodawnymi zabobonami biegnie tzw. “żyła miłości”, która prowadzi wprost do serca. pierścionków zaręczynowych, narzeczeni przymierzają i wybierają obrączki razem, jednak zwyczaj rekomenduje, że kobieta nie powinna za nie płacić, ponieważ jest to zadanie narzeczonego.

Współczesne obrączki

W odróżnieniu do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne wyróżniają się skromniejszym designem. Przez wiele stuleci sporządzano je z różnych surowców, bardziej lub mniej wytrzymałych. Dopiero później zaczęto używać do tego metale i ich stopy (takie jak żelazo czy mosiądz), które symbolizowały niezłomność uczucia. Dzisiaj do ich sporządzenia używa się przede wszystkim złota oraz platyny, które są oznaką zaufania do współmałżonka. Owszem, są one też częstokroć zdobione kamieniami szlachetnymi, jednak nadal najczęściej kupowane są proste, ponadczasowe złote pierścienie oraz delikatne obrączki, w których zastosowano zestawienie dwóch odmian złota (przykładowo tradycyjnego z różowym). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w wykonywaniu obrączek, mają też nieraz w ofercie ich grawerowanie. Można więc spersonalizować obrączki grawerując do nich datę ślubu, imiona małżonka lub ważny dla nowożeńców cytat.

Siedziba firmy:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]