Motoryzacja Robienie zakupów

Łańcuchy na koła – co warto o nich wiedzieć

Sprawdź, gdzie zamówić łańcuchy na koła

Łańcuchy na koła w dużej mierze poprawiają przyczepność auta w skrajnych warunkach – na oblodzonych i ośnieżonych drogach, głównie na stromych podjazdach. W niektórych państwach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku każdego samochodu przez cały rok (tak jest między innymi w Turcji, Bułgarii i Norwegii), w innych zaś są one niezbędnym elementem wyposażenia auta tylko w sezonie zimowym (takie przepisy obowiązują na przykład w Polsce, Hiszpanii, Niemczech i we Włoszech). Jak zatem rodzaje łańcuchów na koła można kupić w sklepach?

Rodzaje łańcuchów samochodowych

Łańcuchy na koła dzielimy najczęściej mając na uwadze ich przeznaczenie. Odróżniamy modele wykonane z myślą o wykorzystywaniu w samochodach terenowych, dostawczych, osobowych i ciężarowych, a także w autobusach. Łańcuchy różnią się też przekrojem i grubością ogniwa (na ogół jest to kształt rombowy ukośny), mocowaniem, które powinno być dopasowane do rodzaju felgi oraz motywem zaplotu. Rozmaite są również tworzywa, z których wytwarza się łańcuchy samochodowe. Obecnie producenci używają przede wszystkim stali tytanowej bądź manganowej.

Prowadzenie pojazdu z łańcuchami samochodowymi

Montaż łańcuchów na koła wymaga pewnej zręczności i za pierwszym razem może być źródłem sporego stresu. By się go ustrzec się, należy potrenować tę czynność w garażu bądź na placu manewrowym. Sama jazda z łańcuchami wymaga trochę odmiennej techniki. Należy wystrzegać się buksowania kół, przekraczania prędkości 50 kilometrów na godzinę i poruszania się po niezaśnieżonych drogach. Korzystając z łańcuchów samochodowych, trzeba też obowiązkowo nadzorować ich ułożenie oraz napięcie – tym sposobem unikniemy ich wczesnego zużycia i tym samym wydłużymy czas ich użytkowania.

Siedziba firmy:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]