Bezpieczeństwo i ochrona Robienie zakupów

Jak wybrać najlepszą kłódkę?

Kłódki najstarsza znaną nam formą zabezpieczania pomieszczeń i pojemników. Istnieje niezliczona ilość rodzajów kłódek, jednak każda z nich należy do jednego z dwóch bazowych typów – z prostym trzpieniem lub szeklą wygiętą w kształt litery U. Kłódki z szeklą cechuje wygoda w użyciu i uniwersalność, jednak kłódka trzpieniowa lepiej wypada pod względem wytrzymałości. To oczywiście jeden z wielu możliwych sposobów podziału kłódek. Co więc poza tym wpływa na funkcjonalność kłódki. Na co zwracać uwagę przy jej zakupie?

Kłódka na klucz czy na szyfr?

Przy wyborze kłódki warto wziąć pod uwagę rodzaj zamknięcia. Do wyboru mamy dwie opcje – kłódkę szyfrową oraz zamykaną kluczem. Kłódki szyfrowe są wygodne i dość trudne do sforsowania, jednak przy ich wyborze należy zwrócić uwagę na ich wykonanie. Jeśli widoczny będzie bębenek, złodziej bez trudu złamie kod i sforsuje kłódkę. Dobrym zabezpieczeniem będą tylko produkty z wyższej półki – między innymi kłódki Gerda. Podobnie jest zresztą z kłódkami na klucz – te najtańsze doświadczony włamywacz otworzy dość szybko.

Jaki materiał do produkcji kłódki?

Dla solidności kłódki bardzo ważny jest też materiał, z którego została ona wykonana. Ważne jest by był on odporny na piłowanie i uderzenia, co zagwarantuje wystarczającą ochronę przed złodziejami. Właśnie dlatego współczesne kłódki wysokiej jakości produkowane są z metali wykazujących wspomniane cechy. Najpopularniejsze rodzaje to przede wszystkim kłódka żeliwna oraz kłódka mosiężna. Poza tym w sprzedaży dostępne również kłódki wykonane ze stali (głównie nierdzewnej). Wszystkie kłódki dla zwiększenia odporności na wodę bywają pokryte powłokami galwanicznymi – na przykład niklem.