Zaczepy elektromagnetyczne są ważnym elementem konstrukcyjny instalacji domofonowych, furtek i drzwi wejściowych zarówno w biurowcach, zakładach pracy, domach prywatnych, jak i apartamentowcach. Jak one pracują i z czego są wyprodukowane współczesne zaczepy elektromagnetyczne?
Zaczep elektromagnetyczny – stawiaj na maksymalne bezpieczeństwo
Elektrozaczep umożliwia zdalne otwieranie i zamykanie bramek oraz drzwi, przez co zabezpiecza wybrane pomieszczenia lub nieruchomość przez wtargnięciem osób niepowołanych. Zaczepy elektromagnetyczne są często stosowane na klatkach schodowych budynków mieszkalnych, przy bramach domków jednorodzinnych, a także w innego typu budynkach, które należy strzec. Z uwagi na to, że zaczepy elektromagnetyczne są często montowane na zewnątrz obiektów, dostępne na rynku produkty wytworzone są z najwyższej klasy metalu odpornego na korozję oraz negatywny wpływ czynników pogodowych. Bardzo istotna jest także wytrzymałość tych elementów, wszak są one poddawane naciskom o sporej mocy – w przypadku zaczepów elektromagnetycznych używanych w warunkach domowych powinny wytrzymać napór do 300 kg, natomiast przy systemach ciężkich nawet do 1000 kg.
Zaczepy elektromagnetyczne – jak znaleźć idealny model?
Rodzaj zaczepu elektromagnetycznego trzeba dostosować do typu drzwi i struktury ościeżnicy. Na rynku wyróżniamy elektrozaczepy do drzwi lewych, prawych, jak również modele do użycia przy drzwiach dwuskrzydłowych. Nie licząc powyższych dostępne są produkty krótkie, kątowe, płaskie, długie, z wyłącznikiem i pamięcią. Współczesne modele posiadają też funkcję pozwalającą na czasowe pozostawienie otwartych drzwi.