Robienie zakupów Wentylacja, ogrzewanie, klimatyzacja

Eko kominek – wygodny, tani i nie wytwarza dymu

Ile razy wyobrażaliśmy sobie ten obrazek – roześmiana para z garnuszkiem ciepłego kakao w dłoniach ogrzewa się przy cieple kominka. Szczególnie zimą oraz jesienią mieszkańcy blokowisk zazdroszczą możliwości posiadania kominka osobom, które dysponują domem. To prawda, iż zwykłego kominka nie użyjemy w mieszkaniu, jakkolwiek możemy zaopatrzyć się w biokominek!

Eko kominek – jego najważniejsze atuty i jego charakterystyka

Eko kominek, znany też jako biokominek, cechuje się tym, że założymy go w każdym pomieszczeniu. Nie wymaga on stworzenia sieci kanałów wentylacyjnych, istotne jest natomiast, żeby przestrzeń w którym będzie założony biokominek wyróżniała się prawidłową rotację powietrza. Zabroniony jest jego montaż w pomieszczeniach całkowicie szczelnych. Sporym walorem eko kominka jest jego prosta budowa (to praktycznie zaledwie obudowa i palenisko) oraz względnie niewielki ciężar. Przeważnie wyprodukowany jest ze stali nierdzewnej, jednak można spotkać również modele z obudową kamienną albo ze szkła. Niektóre eko kominki są wolnostojące, co daje możliwość dowolnego ich przesuwania, np. wtedy gdy postanowimy zmienić aranżację wnętrza. W ciągu minionych kilku lat moda na biokominki tak szeroko rozwinęła tę linię produktów, że aktualnie nietrudno znaleźć jakiś jego wariant do dowolnego stylu wnętrza. W sklepach stacjonarnych oraz internetowych kupimy modele biokominków wolnostojących, narożnych lub wiszących. Spotkamy warianty biokominków bez szyby lub z szybą, a także biokominki zewnętrzne, przeznaczone do trzymania na balkonie, w altanach, w ogrodzie czy też na werandzie, tarasie, które można użyć też jako element dekoracyjny ogródka hotelu albo restauracji.

Biokominek – ciepło bez popiołu i dymu

W biokominkach nie spala ani drewna ani węgla, dzięki czemu nie produkuje on dymu. Podczas wypalania się bioetanolu będącego paliwem, którego się tu używa, tworzy się tylko dwutlenek węgla (stąd nadmieniony wyżej wymóg zagwarantowania poprawnej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu) i para wodna. Charakterystyczną cechą ciekłego paliwa jest też to, iż po skończeniu procesu ogrzewania nie myć paleniska z popiołu ani z sadzy. Nie osadzają się one tym samym na sprzętach domowych czy meblach, ponieważ biopaliwo spala się praktycznie w 100%. Biokominki są nie są destrukcyjny dla środowiska – wypalanie bioetanolu nie wytwarza żadnych związków toksycznych. Minusem dla niektórych jest to, iż eko kominki generują mniej ciepła niż tradycyjne kominki, aczkolwiek ich plusy, przede wszystkim możliwość zainstalowania ich w mieszkaniu oraz spore walory aranżacyjne, są silnym argumentem za ich zakupem.