trekkingi Himalaje, wyprawy w góry
Podróże Sport i rekreacja

Trekkingi – góry to nie tylko wspinaczka

Wędrówki po wysokich szczytach kojarzymy przede wszystkim z naprawdę wykwalifikowanymi alpinistami. Tymczasem do trekkingów niepotrzebne okazują się zazwyczaj takie kwalifikacje – w różnych górach wytyczono wszak szlaki, z jakimi poradzi sobie dowolny miłośnik gór – jeśli oczywiście posiada właściwe akcesoria, tj. buty z właściwą podeszwą oraz kijki zapewniające stabilność na stromych szlakach. Na najniebezpieczniejszych fragmentach potrzebna okaże się również obecność doświadczonego instruktora, bo ten pokaże, jak używać dodatkowego, zapewniającego bezpieczeństwo sprzętu. W jakich sytuacjach więc okaże się on niezbędny? W jakich górach zazwyczaj organizowane są trekkingi?

Trekkingi – co zabrać?

Trekkingi są niekiedy organizowane w naprawdę trudnym terenie, a to powoduje, że potrzebne okazują się akcesoria ułatwiające pokonanie szlaku. Najważniejszymi z nich są niewątpliwie raki, ponieważ gwarantują przyczepność nawet na oblodzonych szlakach – a na wielu szczytach spotkać je można również latem. Na wysokich podejściach przydatny będzie też czekan. Do obsługi obu narzędzi potrzebne są właściwe kwalifikacje – z tego względu niedoświadczeni turyści na trekkingi powinni wybrać się wraz z instruktorem, który powie im, jak bezpiecznie pokonać szlak.

Trekkingi – gdzie się odbywają?

Trekkingi pozwalają na zwiedzenie najbardziej ciekawych miejsc na świecie, a te zwykle są nieosiągalne dla zwykłych turystów. Najchętniej prowadzone są w najwyższych pasmach – krajowi turyści często wyjeżdżają w pobliskie Tatry, a poza tym w Alpy czy na skandynawskie fiordy. Sporym zainteresowaniem wśród fanów trekkingu szczyci się też Kilimandżaro oraz Andy w Peru. Turyści, którzy mają już jakieś umiejętności w wędrówkach po górach mogą natomiast udać się w Karakorum – trekkingi organizowane są tam między innymi w okolicach K2 i Broad Peak.

Siedziba firmy:
Exploruj.pl
ul. Sobiczkowa 53A
34-511 Kościelisko

Tel.: +48 12 444 18 46
Mob.: +48 690 168 051
E-mail: [email protected]