Ogrodnictwo i architektura ogrodowa

Pielęgnacja boisk sportowych – zadanie dla profesjonalistów

Prawidłowo założone boisko, mające dobre podłoże oraz wysokiej jakości murawę, nie tylko znakomicie się prezentuje, lecz również doskonale spełnia swoją rolę podczas rozgrywek. Naturalnym jednak jest, iż płyty boisk sportowych z czasem ulegają zużyciu, a zatem ich stan się pogarsza, dlatego konieczne jest wykonywanie działań, określanych jako regeneracja boisk sportowych. Każde boisko, bez względu na warunki wodno-terenowe, odczyn gleby bądź też typ trawy, potrzebuje właściwej, dokładnej i bardzo regularnej pielęgnacji. Najwygodniej jest zlecić to fachowcom, którzy posiadają ogromną wiedzę o pielęgnowaniu sportowych boisk, a poza ty dysponującym potrzebnymi do tego maszynami.

Profesjonalna pielęgnacja boisk sportowych

Murawa sportowa, czyli najważniejszy element każdego boiska, tworzona jest w wyniku stosowania specjalnych mieszanek nasion traw, co podnosi jej odporność na niekorzystne warunki pogodowe, a także na wszelkie uszkodzenia będące nieodzowną konsekwencją rozgrywania na niej meczów. Murawę można także nawozić, jednak to nie wszystko, nieodzowne jest podejmowanie czynności takich jak aeracja, piaskowanie, wertykulacja, walcowanie, włókowanie, dosiew trawy czy wymiana trawnika. Pojęcia te z pewnością niewiele mówią laikom, rozsądniej zatem pielęgnację boiska powierzyć profesjonalistom, gdyż wyłącznie właściwie wypielęgnowana murawa zapewnia warunki niezbędne do rozgrywek, a zaniedbanie tego obowiązku prowadzi do szybkiej degradacji nawierzchni.

Elementy pielęgnacji boisk sportowych

Jednym z najistotniejszych punktów w pielęgnowaniu boiska sportowego jest zapewnienie trawie odpowiedniego poziomu wilgotności, ale murawa potrzebuje dużo więcej zabiegów, m.in. aeracji, czyli napowietrzania i spulchniania gleby przy użyciu odpowiednich maszyn. Piaskowanie chroni przed zbijaniem się gleby oraz powoduje lepsze ukorzenienie się trawy. Wertykulacja, czyli zabieg opierający się na nacinaniu darni, zwiększa przepuszczalność gleby i przyczynia się do większej elastyczności trawnika, co przekłada się na większy komfort jego użytkowania. Niezbędne wiosną walcowanie sprawia, iż korzenie trawy stają się lepiej odżywione, zaś włókowanie, czyli szczotkowanie, zbiera obumarłe części murawy. W razie pojawiania się ubytków w trawniku konieczne jest uzupełnianie ich trawą z rolki albo poprzez dosiewanie. Nie wolno także zapominać o regularnym przycinaniu trawy – we właściwym momencie oraz na właściwą długość. Wszystkie te zabiegi wymagają umiejętności, właściwych urządzeń, a także wiedzy, kiedy je podejmować. Prawidłowo dbać o boisko mogą więc tylko profesjonaliści.