Ochrona zdrowia

Żylaki – zmora kobiet

Żylaki są klasyfikowane jako jedne z najpopularniejszych dolegliwości, jednak pomimo tego mogą okazać się bardzo bolesne. Określa się tak zatory w żyłach, w wyniku których te rozszerzają się i są widoczne. Co istotne, żylaki są problemem nie tylko kosmetycznym – zlekceważone są w stanie wszak powodować komplikacje, zaś ich wystąpienie niekorzystnie rzutuje na samoocenę chorego. Najczęściej umiejscawiają się na nogach, chociaż potrafią pojawić się również w gardle czy odbycie – wówczas mówimy o hemoroidach. Powinniśmy oprócz tego zaznaczyć, że żylaki niekiedy są zwiastunem niebezpiecznych schorzeń. Jak więc zwalczyć żylaki? Dlaczego się tworzą?

Przyczyny powstawania żylaków

Żylaki występują w szczególności u pań. Niekiedy są wynikiem ciąży oraz dużego obciążenia, a poza tym występują także wskutek regularnego stania. Dlatego zagrożeni nimi są pacjenci pracujący w takich zawodach jak kelnerstwo, handel czy chirurdzy. Powodem powstawania żylaków może być również zakładanie ciasnych skarpet oraz siedzący tryb życia. Ryzyko ich wystąpienia możemy zminimalizować dużo spacerując i ćwicząc.

Jak zwalczyć żylaki?

W przypadku żylaków niezwykle ważne okazuje się bezzwłoczne rozpoczęcie terapii. Nie powinniśmy walczyć z nimi samodzielnie – słuszniej zrobimy, zgłaszając się do doświadczonego lekarza naczyniowego. Najpewniej wykorzysta on jedną z najnowszych technik – na przykład termoablację wewnątrznaczyniową, opierającą się na wprowadzeniu do środka naczynia igły oraz pobudzeniu jej prądem lub falami akustycznymi.