Ochrona zdrowia

Terapia tańcem i ruchem – jakie ma oddziaływanie?

Lata 40 ubiegłego stulecia. Marian Chace, właścicielka szkoły tańca w Waszyngtonie odkrywa, że zajęcia ruchowe wywierają pozytywne działanie na ich uczestników. Jej pogląd podzielają lekarze z lokalnego szpitala psychiatrycznego, którzy następnie umożliwiają jej przeprowadzenie pierwszej terapii z pacjentami. Tak powstaje dance and movement therapy”, czyli w skrócie DMT. Nowa forma terapii w mgnieniu oka zyskuje coraz większą popularność, a 3 dekady później jest już ona znana w wielu krajach zachodnich. Współcześnie z dobrodziejstw tej metody mogą korzystać także pacjenci w Polsce.

Psychoterapia tańcem i ruchem – zrozum swoje emocje

Terapia tańcem korzysta z tego, co w tej aktywności wpływa dobroczynnie na ludzką psychikę. Zabawa, rytm i ekspresja ruchowa – te wszystkie procesy pod okiem doświadczonego i empatycznego terapeuty pomogą pacjentowi zrozumieć swoje emocje, stłumić destruktywne przyzwyczajenia czy procesy percepcyjne. Pozytywne następstwa psychoterapii tańcem wynikają z tego, iż ludzka psychika i ciało stanowią nierozerwalną całość, wpływając jedno na drugie. Podczas zajęć terapii ruchem wykorzystuje się świadomość gestu, postawy i oddechu oraz taniec spontaniczny (w tym także improwizowany).

Komu poleca się terapię tańcem i ruchem?

Terapia tańcem wywiera korzystny wpływ na psychikę, pomagając w wielu trudnych stanach emocjonalnych. Korzysta się z niej w stanach intensywnej nadpobudliwości lub napięcia, w radzeniu sobie z żałobą i łagodzeniu stresu. Terapia ruchem przynosi dobre efekty także w leczeniu zaburzeń odżywiania (takich jak bulimia) oraz schorzeń depresyjnych i nerwicowych. Ponadto, wykorzystuje się ją wspomagająco w terapii pacjentów trudnościami ruchowymi, pacjentów onkologicznych lub z lekkimi upośledzeniami.