wczesne diagnozowanie raka piersi
Ochrona zdrowia Technologie

Start-up AILIS pracuje nad urządzeniem do diagnostyki raka piersi

Rak gruczołu piersiowego jest chorobą, którą co roku wykrywa się sumarycznie u przeszło miliona kobiet we wszystkich zakątkach świata. W dużym odsetku przypadków ten nowotwór złośliwy rozpoznawany jest z opóźnieniem, co kilkukrotnie podnosi groźbę przerzutów na kolejne organy (np. układ kostnylub wątrobę), a także zgonu. Mimo, że od dziesiątek lat organizowanych jest wiele kampanii mających na celu komunikowanie o konieczności regularnych badań prowadzących do wczesnego zdiagnozowania raka piersi, nadal na tę chorobę umiera każdego roku setki tysięcy kobiet, ale i mężczyzn.

Gęste piersi a wczesna diagnostyka raka piersi

Tzw. gęste piersi są jedną z przyczyn trudności z wykryciem raka piersi na wczesnym etapie. Cechują się one tym, że znajduje się w nich o wiele więcej tkanki gruczołowej od tkanki tłuszczowej. Dostrzeżenie guzków w gęstych piersiach jest dużo trudniejsze – zmiany w tkance są praktycznie niedostrzegalne, bo zarówno gruczoły, jak i guzzmiany nowotworowe, znakowane są na wynikach badań mammograficznych jasnym kolorem. Zmiany ciężko także poczuć w badaniu palpacyjnym. Statystyki są więc okrutne – kobiety posiadające gęste piersi są kilkukrotnie bardziej zagrożone rozwojem raka piersi, a sam nowotwór diagnozowany jest u nich często w później fazie rozwoju, co poważnie obniża szanse skutecznego leczenia.

Parametryczne Obrazowanie Dynamiczne – technika w służbie kobiet

Rodzimy start-up medyczno-technologiczny AILIS zaprojektował urządzenie rozpoznające zmiany rakowate – nawet te niewielkie – u kobiet z gęstymi piersiami. System monitorowania piersi użyty w urządzeniu AILIS bazuje na technologii PDI, czyli Parametric Dynamic Imaging (Parametryczne Obrazowanie Dynamiczne). Dzięki obrazowaniu układu naczyń krwionośnych i przedwczesnemu ujawnianiu rozpoczynającego się procesu angiogenezy, dysponuje ona dużym potencjałem wczesnego diagnozowania raka piersi. Badanie z użyciem tego urządzenia trwa zaledwie 4 minuty, a przy tym odbywa się bezdotykowo, bez uczestnictwa osób trzecich, co gwarantuje kobietom zupełny komfort. W metodzie proponowanej przez AILIS analizę rezultatów badania opracowuje AI. Radiolog sprawdza tylko przypadki, gdzie diagnoza wskazuje na znaczne prawdopodobieństwo pojawienia się nowotworu. Wprowadzenie do sprzedaży systemu opracowanego przez zespół AILIS w niedalekiej przyszłości przyczyni się do tańszego oraz szybszego diagnozowania raka piersi.

Siedziba firmy:
AILIS
Isalus Sp. z o. o.
ul. prof. Michała Życzkowskiego 14
31-864 Kraków