Przepuklina jest zaliczana do najpoważniejszych dolegliwości. Pomimo tego często lekceważymy jej pierwsze symptomy, umożliwiając jej dalszy rozwój. To natomiast może skutkować groźnymi komplikacjami, w wielu przypadkach stanowiących zagrożenie dla życia. Przepuklina to przedostanie się błon z jamy ciała, wskutek czego zwiększa się niebezpieczeństwo pojawienia się groźnych infekcji. Najczęściej obserwowana jest na udzie, ale potrafi pojawić się także w brzuchu oraz między żebrami. W razie jej zaobserwowania musimy bezzwłocznie wybrać się do lekarza, który zastosuje właściwe, efektywne metody terapii.
Jak ustrzec się przepukliny?
Przepuklina zwykle jest skutkiem za dużego przeciążenia – powstaje na przykład przy dźwiganiu masywnych rzeczy. Nierzadko natomiast przyczyny jej wystąpienia są całkowicie odmienne – może to być niedobór kolagenu, wskutek czego przerwane zostają błony utrzymujące narządy wewnętrzne. Ryzyko wystąpienia przepukliny zwiększa się z wiekiem i szczególnie narażeni są starsi pacjenci, ale często obserwuje się ją również u maluchów – szczególnie niemowląt.
Terapia przepukliny
Leczenie przepukliny musi być rozpoczęte bezzwłocznie i być prowadzone przez dobrego specjalistę. Współczesne metody są o wiele efektywniejsze od sposobów wykorzystywanych przed laty i zapobiegają skutkom ubocznym. Miast łączyć tkanki pacjenta, w okolicy przerwania stosuje się odpowiednie siatki, a te pozwalają na zmniejszenie napięcia i tym samym zażegnanie niebezpieczeństwa ponownego pojawienia się przepukliny.