Ochrona zdrowia

Przebieg biopsji fuzyjnej prostaty

Jeżeli interesujesz się biopsją fuzyjną w Krakowie, koniecznie skieruj się tutaj.

Stercz, nazywany prostatą, jest częścią układu moczowo-płciowego mężczyzny, która podobna jest pod kątem kształtu i wymiarów do orzecha włoskiego. Znajduje się poniżej pęcherza moczowego i odpowiada między innymi za wytwarzanie płynu, w którym transportowane jest nasienie. Problemy z prostatą pojawiają się u wielu panów wraz z wiekiem, w związku z tym tak istotne jest jej cykliczne badanie. Pozwala to rozpoznać zapalenie bądź przerost tego gruczołu, jak również z wyprzedzeniem wykryć niebezpieczne zmiany rakowe. Należy zaznaczyć, iż rak prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów, na które cierpią mężczyźni, więc nie można lekceważyć ryzyka jego ewentualnego rozwoju.

Problemy z erekcją i mikcją – niepokojące symptomy

Panowie, którzy skończyli 45 rok życia muszą cyklicznie pojawiać się u urologa, zwłaszcza jeżeli zauważyli niepokojące objawy powiązane z oddawaniem moczu, takie jak zwiększenie częstotliwości mikcji, pieczenie w jej trakcie, trudności z erekcją i wytryskiem, trudności w rozpoczęciu bądź zatrzymaniu oddawania moczu, jak również krew w moczu czy jego przerywany strumień. W przypadku gdy po badaniu per rectum pojawią się przesłanki, by podejrzewać możliwość rozwoju nowotworu, lekarz zleci badanie PSA, które polega na przetestowaniu krwi pod kątem wartości poziomu antygenu sterczowego. Znaczny poziom PSA we krwi sygnalizuje spore prawdopodobieństwo rozwoju raka. Aby jednakże mieć bezdyskusyjną pewność, konieczne jest wykonanie biopsji prostaty.

Biopsja prostaty – przeciwwskazania oraz przebieg

Biopsja fuzyjna to metoda biopsji prostaty, przeprowadzana w warunkach szpitalnych, która za sprawą użycia w tym samym czasie wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego i obrazu USG, pozwala na uzyskanie wycinków tkanki o wiele precyzyjniej niż w procedurze, gdzie w czasie zabiegu korzysta się wyłącznie z obrazowania TRUS (USG transrektalne). Biopsja fuzyjna prostaty jest całkiem krótkim zabiegiem, który w większości wypadków trwa około 30 minut. Dodatkowo pacjent pozostaje również po zabiegu kilkanaście minut na oddziale, dlatego cała procedura kończy się w czasie 1 godziny. Biopsja fuzyjna odbywa się przy znieczuleniu miejscowym, stąd pomimo że igłę biopsyjną wprowadza się przez krocze przezskórnie, jest ona praktycznie bezbolesna. Pobrane wycinki gruczołu są następnie analizowane przez patomorfologa, który ocenia czy są w nich widoczne zmiany rakowate.

Oczywiście, jak przy każdym zabiegu istnieją pewne przeciwwskazania, które mogą zdecydować o możliwości wykonania biopsji prostaty. To m.in. zaburzenia krzepliwości krwi, wszczepione zastawki serca czy alergia na niektóre leki. Stąd też zanim zapadnie decyzja o zabiegu trzeba jak najprecyzyjniej odpowiedzieć lekarzowi specjaliście na wszelakie pytania wywiadu medycznego.

Siedziba firmy:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]