Ochrona zdrowia

Nie warto wstydzić się konsultacji z urologiem

Na https://www.scmkrakow.pl/specjalizacje/urologia/ odnajdziesz więcej szczegółów o urologu w Krakowie.

U dużej części pacjentów wizyta u urologa powoduje zakłopotanie. Schorzenia, jakie bada urologia, postrzegane są jako bardzo krępujące, co skutkuje tym, iż osoby, które dostrzegły u siebie pewne objawy choroby, w szeregu przypadków wahają się przez wiele tygodni zanim zdecydują się na wizytę u specjalisty. Niestety może to skutkować daleko idącymi konsekwencjami dla układu moczowo-płciowego.

Jakie objawy są przesłanką do wizyty u urologa?

Zadaniem urologii jest rozpoznanie oraz leczenie identyfikacją oraz leczeniem chorób męskiego układu moczowo-płciowego, a u kobiet – układu moczowego. Organy tego układu odpowiadają między innymi za produkcję hormonów czy usuwanie z organizmu zbędnych soli mineralnych oraz mocznika, który wytwarzany jest w wątrobie jako uboczny produkt rozpadu białek. Na problemy z układem moczowym może wskazywać mnóstwo różnorodnych symptomów, które nieraz są lekceważone przez chorych w nadziei, iż same ustąpią. Na jakie zatem oznaki powinno się zwrócić baczną uwagę i potraktować je jako bodziec do bezzwłocznego zapisania się na badanie urologiczne? Będą to zwłaszcza wszystkie zmiany powiązane z moczem, a więc obecność w nim krwi albo ropy, jego ciemniejsze zabarwienie czy spienienie, ale również przerywany strumień moczu, pieczenie lub ból przy jego oddawaniu, popuszczanie moczu bądź wydalanie jego niewielkich ilości. Niektóre objawy są również mniej oczywiste, przykładowo spuchnięcie stóp, nadciśnienie tętnicze i ból podbrzusza bądź pleców. Lekarz urolog zajmuje się także męskim układem płciowym, dlatego mężczyźni powinni zgłosić się do niego kiedy mają problemy z wytryskiem (m.in. gdy widoczna jest krew w nasieniu), ze stulejką, podtrzymaniem erekcji czy kiedy spostrzegą zmiany na jądrach bądź prąciu. Warto także odnotować, że mężczyźni po ukończeniu czterdziestu lat powinni regularnie umawiać się na wizyty kontrolne, w celu zbadania prostaty.

W jakim celu pacjenci zgłaszają się do gabinetu lekarza urologii?

Pacjenci przeważnie przychodzą do poradni lekarza urologii w celu wykonania cystoskopii (innymi słowy obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), biopsji gruczołu sterczowego (pozwalającej na rozpoznanie nowotworu tego organu), konsultacji dotyczącej wazektomii, a także leczenia stulejki, torbieli nerek bądź wodniaka jądra. Lekarze urolodzy na co dzień wykonują także sporo trudnych zabiegów, jak m.in. plastyka połączenia miedniczkowo-moczowodowego, nefrektomia (a więc usunięcie nerki) i przezcewkowa resekcja guza pęcherza moczowego czy gruczołu sterczowego.

Siedziba firmy:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]