Leczenie kanałowe dla wielu z czytelników nie jest przyjemnym tematem. Obecnie zaś, stosując nowoczesne sprzęty i – przede wszystkim – skuteczne leki znieczulające, lekarze są w stanie zagwarantować nam, że zabiegi okażą się w stu procentach bezbolesne. Leczenie kanałowe okazuje się potrzebne za każdym razem, gdy rozwinie się zapalenie miazgi zęba czy tkanek okołowierzchołkowych. Opiera się na użyciu supercienkich sprzętów, dzięki którym lekarz może dostać się do głęboko położonych partii uzębienia. Dobrze przy tym pamiętać, iż w leczeniu kanałowym używa się również innych, nierzadko bardzo zaawansowanych technicznie narzędzi. Jakich?
Sprzęt do leczenia kanałowego
Oprócz narzędzi ręcznych, w dzisiejszym leczeniu kanałowym bardzo istotne okazują się mikroskopy operacyjne, bo obraz ze środka zęba transmitują do monitora przed oczami dentysty, minimalizując niemal do zera niebezpieczeństwo wszelkiego typu pomyłek. W leczeniu kanałowym istotne jest także mierzenie długości kanałów. Wypracowanie sporej dokładności ułatwiają specjalistyczne urządzenia cyfrowe – endometry. Poza tym lekarze stosują także odpowiednie narzędzia, które pozwalają na maszynowe opracowanie kanałów, a przez to zdecydowane skrócenie wizyty oraz polepszenie komfortu pacjenta.
Refundowane leczenie kanałowe
Rozpoczynając leczenie kanałowe należy wiedzieć, iż nie zawsze jest ono refundowane przez NFZ. Bezpłatne leczenie kanałowe zębów z najwyżej trzema kanałami zapewnione jest pacjentom niepełnoletnim. Inni nie są zobowiązani, by płacić za leczenie kanałowe zębów z przodu – siekaczy oraz kłów. Leczenie kanałowe zębów tylnych będzie natomiast w pełni płatne. Jeśli będzie ono potrzebne, powinniśmy udać się do dentysty posługującego się odpowiednimi akcesoriami i zawczasu dowiedzieć się, co o leczeniu u niego poprzedni klienci mówią w internecie.