Ochrona zdrowia

Blizny rogówkowe można usunąć dzięki laserowej korekcie wzroku

Jeśli szukasz szczegółowych wiadomości dotyczących likwidacji blizn rogówkowych, kliknij tu.

Oko jest delikatną częścią ciała i w wielu sytuacjach może zostać uszkodzone. W następstwie rozmaitych chorób czy urazów mechanicznych na powierzchni rogówki powstają blizny, które w większym lub mniejszym stopniu wpływają na jakość widzenia. Blizny rogówki można jednak usunąć, dzięki osiągnięciom laserowej korekty wzroku.

Czego skutkiem są blizny rogówki?

Rogówka to wypukła, zewnętrzna powłoka gałki ocznej, która je chroni, a przy tym nadzoruje sposób, w jaki wiązki światła docierają się do głębszych warstw. Jest nieprzezroczysta, nieunaczyniona, jak również niezwykle sprężysta i chociaż przeważnie delikatne jej otarcia wygajają się same, w szeregu przypadków tworzą się zbliznowacenia, także w następstwie naszego niedbalstwa. Co przyczynia się do powstawania blizn na rogówce? Mogą być one na ogół rezultatem urazów np. skaleczenia, zadrapania czy oparzenia, przedostania się do oka ciała obcego lub przeróżnych chorób (np. kiły). Jednak blizny na rogówce mogą powstać także w efekcie niedbałego nakładania soczewek korekcyjnych. Oprócz dostrzegalnego pogorszenia się widzenia, o występowaniu blizn rogówki wskazuje kilka innych symptomów, jak przykładowo uczucie drapania gałki ocznej, puchnięcie powiek oraz nadwrażliwość na światło, zatem jeśli ich doświadczasz radzimy bezzwłocznie pomyśleć o konsultacji z okulistą. W trakcie szczegółowego badania sprawdzi on wielkość, umiejscowienie i głębokość blizn, a także poinformuje o metodach ich leczenia.

Usuwanie blizn rogówki – kilkuminutowy zabieg z zastosowaniem wiązki lasera

Najbardziej rozpowszechnioną dzisiaj metodą likwidowania blizn rogówki jest zabieg PTK, realizowany w większości klinik, zajmujących się korektą wad wzroku. Metoda PTK pozwala na eliminację zarówno blizn w centralnej, jak i peryferyjnej części rogówki. PTK stosuje się także podczas leczenia innych wad tej części oka. Blizny niweluje się poprzez odparowanie za pomocą wiązki lasera ekscymerowego wierzchniej powłoki tkanki rogówki. Ten dosłownie kilkuminutowy zabieg nie wymaga całkowitej anestezji, wystarczy miejscowe znieczulenie gałki ocznej, które aplikuje się preparatem w kroplach bezpośrednio na powierzchnię rogówki. Po zabiegu przez kolejne parę tygodni trzeba nie nadwyrężać oka, słuchać się dokładnie zaleceń lekarza i terminowo zgłaszać się na kontrolę w określonym czasie.

Siedziba firmy:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]