Instalacje przemysłowe

Silniki prądy stałego – niezbędne dla przemysłu i naszej mobilności

Potrzebujesz silnika szczotkowego? Zobacz tutaj.

Masa przedmiotów, z którymi stykamy się każdego dnia i bez których życie byłoby bardziej skomplikowane, wykorzystuje w swoim działaniu silniki elektryczne prądu stałego. Bezszczotkowe czy też szczotkowe, niewielkie lub duże, te silniki zrewolucjonizowały nasz tryb pracy i życia, tymczasem statystyczny obywatel zwykle nie wie, jak są one zbudowane ani jak funkcjonują te urządzenia.

Silnik elektryczny DC – dokonanie cenionych naukowców XIX wieku

Rolą silników elektrycznych DC jest generowanie energii mechanicznej z energii elektrycznej. Jak informuje ich nazwa, zasilane są prądem, w którym zwrot oraz kierunek transferu ładunków elektrycznych jest stały. Takie silniki istnieją od nieomal 200 lat i są wspólnym dokonaniem grupy osób. Do ich opracowania, następujących usprawnień i w efekcie ich dopuszczenia do szerokiego zastosowania w różnego rodzaju maszynach, przyczyniły się badania i wynalazki cenionych innowatorów połowy XIX w., jak np. Gaston Planté, Michael Faraday oraz Zénobe Gramme. Silniki na prąd stały złożone są ze nieruchomego statora, wirnika, dwóch magnesów skierowanych do siebie różnoimiennymi biegunami, między którymi wytwarza się pole magnetyczne, komutatora i szczotek. Dzisiaj często stosowane są również bezszczotkowe silniki prądu stałego (BLDC), które ze względu na brak tej często ulegającej awarii części, są uznawane za bardziej wytrzymałe, bezpieczniejsze i są powszechnie cenione za bezszelestną pracę orazwysoką niezawodność.

Gdzie korzysta się z silników elektrycznych prądu stałego?

Stwierdzenie, iż silniki elektryczne na prąd stały są stosowane w zasadzie wszędzie to nie przesada. Jeżeli w mieszkaniu posiadasz czytnik DVD lub w notebooku masz zainstalowane dyski HDD, to w ich mechanizmie na pewno użyto bezszczotkowego silnika. Silniki DC są częścią sterowanych na odległość pociągów i samochodów, a więc gadżetów, którymi zachwycaliśmy się w dzieciństwie i które prawdopodobnie sprezentujemy też naszym córkom oraz synom. Silniki tego typu napędzają duże i małe pompy hydrauliczne potrzebne w wielu branżach przemysłu, między innymi budowlanej, wydobywczej bądź produkcyjnej. W przyszłości, za sprawą silników prądu stałego poruszanie się samochodami elektrycznymi będzie codziennością, a już dziś te silniki usprawniają naszą mobilność, bowiem to one napędzają tak chętnie używane rowery elektryczne, segwaye oraz hulajnogi. Silników prądu stałego używają też hobbyści do realizacji autorskich zautomatyzowanych prototypów z obszaru mechaniki i robotyki.

O ile silniki prądu stałego o niskiej mocy bez przeszkód można nabyć w sklepach dla hobbystów i z asortymentem elektronicznym, to te do przemysłowego zastosowania dostępne są na zamówienie jedynie u dystrybutorów, dostarczających specjalistyczne silniki od cenionych marek.

Siedziba firmy:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]