Instalacje przemysłowe

Motoreduktory – układy napędowe o szerokim spektrum konfiguracji

Chcesz zamówić motoreduktory kątowe? Sprawdź https://bit.ly/3J61qCV.

Motoreduktory to w najprostszych słowach nierozłączne układy napędowe skonstruowane z przekładni mechanicznej i silnika elektrycznego. Jak działają motoreduktory i gdzie się je stosuje? Dowiesz się tego z naszego artykułu.

Motoreduktor zakupisz wprost z katalogu producenta

Motoreduktory umożliwiają wydajne wykorzystanie elektrycznych silników w roli napędu w wielu funkcjach przemysłowych. Za pośrednictwem przekładni redukującej, wysoka prędkość obrotowa silnika zostaje zredukowana nawet kilkusetkrotnie, przy jednoczesnym porównywalnym zwiększeniu jego momentu obrotowego. Należy pamiętać, że sprawność przekładni nigdy nie będzie 100%, wskutek czego zawsze występuje nieznaczna dysproporcja pomiędzy mocą wejściową i mocą wyjściową w układzie. W skład zintegrowanego układu jakim jest motoreduktor najczęściej wchodzą dodatkowo inne podzespoły jak sprzęgła lub hamulce. Niekwestionowanym atutem motoreduktorów jest fakt, że są to gotowe układy, które da się bez trudu wybrać z katalogu producenta tak, by ich parametry idealnie pasowały do potrzeb danego projektu. Inżynierzy nie tracą dzięki temu tygodni, a wręcz miesięcy, na pracochłonne pomiary i testy pojedynczych kompletów elementów. Zależnie od konstrukcji i rodzaju przekładni, motoreduktor może być dedykowany do lekkich, średnich lub sporych obciążeń, jak również do długotrwałego albo krótkotrwałego okresu pracy.

W motoreduktorach, w których zastosowano wielostopniowe przekładnie, można osiągnąć niezwykle wysoki zakres przełożeń, dochodzący nawet do kilku tysięcy.

Motoreduktory – wykorzystywane w każdym obszarze gospodarki

Mimo, że motoreduktory mogą być konstruowane w oparciu o kilka typów silników (DC, BLDC, AC czy bocznikowych), wyróżnia się je ze względu na typ przekładni zastosowanej na ostatnim stopniu przełożenia. Zatem wyróżnia się motoreduktory:
– motoreduktory walcowe oraz płaskie (posiadające przekładnię walcową),
– motoreduktory planetarne (wykorzystujące przekładnię planetarną),
– motoreduktory ślimakowe (posiadające przekładnię ślimakową),
– motoreduktory stożkowe (z przekładnią stożkową).

Nie ma raczej takiego obszaru gospodarki, w którym nie można by wykorzystać motoreduktora w roli napędu. Czy to spedycja, przemysł czy produkcja żywności, dzięki motoreduktorom poruszają się wielorakie automaty, jak m.in kolejki w parku rozrywki, wirniki, linie produkcyjne i schody ruchome. Ogromne spektrum ich mocy, rozmiarów oraz rodzajów zastosowanych w nich przekładni i silników przyczyniła się do tego, iż liczbę potencjalnych zestawów, jakie dzisiaj oferują czołowi światowi producenci motoreduktorów, powinno się wyrażać już nie w setkach lub tysiącach, ale właściwie w milionach.

Siedziba firmy:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]